header image
Start arrow Współczesne fermy
Chów przemysłowy - czas na zmiany! PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 07 lutego 2011

Ważą się losy przyszłości europejskiej wspólnej polityki rolnej. Podejmowane w najbliższych miesiącach decyzje mogą umożliwić ewolucję od agro-przemysłu do agro-kultury, od fabryk do gospodarstw – a obywatele Unii Europejskiej mogą pomóc.

Dzięki trzem eurodeputowanym 9 grudnia odbędzie się w Parlamencie Europejskim wyjątkowe wydarzenie. Wyświetlenie dokumentu „Pig Business” oraz debata mają zainspirować europosłów do wprowadzenia do wspólnej polityki rolnej poprawek, które mogłyby polepszyć życie rolników i zwierząt. Organizacje pozarządowe i obywatele apelują do europarlamentarzystów/ek o udział w debacie. Tylko dzięki dużej frekwencji spotkanie będzie miało sens.

 

Organizatorzy i uczestnicy debaty poruszą kilka kluczowych kwestii. Po pierwsze wytłumaczą, w jaki sposób dochodowość wielkoprzemysłowych ferm opiera się na ukrywaniu kosztów. Prawdziwy koszt taniego mięsa, mleka i jaj ponoszą konsumenci, pracownicy ferm i okoliczni mieszkańcy.

Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku może wspomóc odejście rolnictwa europejskiego od przemysłowej produkcji zwierzęcej do bardziej zrównoważonych i „humanitarnych” metod hodowli zwierząt, ograniczając w ten sposób zanieczyszczenie środowiska i zachorowalność ludzi, zwiększając bioróżnorodność i zapewniając środki utrzymania wiejskim społecznościom.

Jest to słuszna inicjatywa. Byłby to pierwszy, ważny krok w stronę wyeliminowania wielkoprzemysłowych hodowli zwierząt z Europy. Mimo obietnic zmian nie należy jednak zaprzestawać promocji wegetarianizmu i weganizmu – najlepszych dla środowiska, zwierząt i ludzi sposobów odżywiania.

< Poprzedni   Następny >

Ostatnio dodane