header image
Start arrow Z drugiej strony arrow Chów przemysłowy - system zbrodni. Zaproszenie
Chów przemysłowy - system zbrodni. Zaproszenie PDF Drukuj E-mail
czwartek, 03 marca 2011

Ściany kryją mroczną tajemnicę. Gdyby były szklane – nikt nie chciałby przez nie patrzeć. Nieliczni, którzy widzieli, co dzieje się po drugiej stronie, prawdopodobnie nigdy tego nie zapomną...

Fundacja Viva! zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Patryka Zdrojewskiego. Odbędzie się on już 5 marca o 18 we wrocławskej kawiarni-galerii Falanster (ul. Św. Antoniego 23). Cykl prac Zdrojewskiego to próba przekroczenia granic murów oddzielających nas od świata chowu przemysłowego. Tego, z którym jako konsumenci spotykamy się na co dzień i tego, którego mimo wszystko jako społeczeństwo nie jesteśmy świadomi. Świat ten jest perwersyjnie niesprawiedliwy. Składa się ze złożonych i przytłaczających problemów; tragicznych w skutkach. Ofiarami systemu są tak samo zwierzęta, jak i ludzie - pierwsze dosłownie zamknięte w jego kleszczach, drudzy otoczeni przez krąg dezinformacji, wspierany przez przemysł mięsny.

 

Oby po przejściu tej granicy nic już nie było takie jak wcześniej.

W trakcie wernisażu odbędzie się pokaz dwóch filmów i dyskusja: "Od wyzwolenia zwierząt do totalnego wyzwolenia?". Czy cokolwiek łączy ruch wyzwolenia zwierząt z ruchami społecznymi na rzecz wyzwolenia ludzi? Czy każda forma opresji jest odmienna, czy może istnieje wspólny mianownik? Czy idea praw zwierząt ma charakter lewicowy? Czy ruchy wyzwoleńcze są w stanie przeciąć granice klasowe, rasowe, płciowe, narodowe i gatunkowe? W dyskusji głos zabiorą:

Xavier Bayle - artysta hiszpańskiego pochodzenia, mieszkający i tworzący w Toruniu. Fotograf, malarz, rysownik oraz aktywista.

Patryk Zdrojewski - weganin, działacz społeczny, fotoreporter i fotograf.

Dawid Karaś - zawodowo zajmuje się filozoficznymi i biologicznymi podstawami etyki traktowania zwierząt; współzałożyciel wrocławskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż.

Projekcja filmu "Henry: One Man's Way"

Henry Spira nie jest postacią dobrze znaną w Polsce, jednak to on właśnie był jednym z najbardziej efektywnych aktywistów ruchu wyzwolenia zwierząt w całej jego historii. To, że dziś na tak wielu kosmetykach możemy znaleźć informację "nie testowane na zwierzętach" to w dużej mierze jego zasługa. Jego sukcesy udowodniły, że nawet jedna osoba może wiele zmienić. Film, zrealizowany m.in. prze Petera Singera, pokazuje historię Henry'ego jako inspirującego modelu społecznego aktywizmu.

Projekcja filmu “Stan oblężenia” (Polska-Hiszpania, 2011)

“Zwierzęta zamknięte w miastach i na fermach, szalejące w klatkach i w środkach komunikacji, podczas czynności rutynowych i na wystawach, zwierzęta płacące cenę cywilizacji, sprzedawane jak minerały, zniewolone, zwierzęta pokryte futrem i piórami, i w krawatach. Podróż po świecie żywego towaru. Historia rzeczy, kiedy rzeczy są tym co umiera. Stan oblężenia dla wszystkich gatunków.”

Reżyseria: Xavier Bayle, montaż: Ania Pilewicz, muzyka: X-Navi:et

< Poprzedni   Następny >

Ostatnio dodane