header image
Start
Okaleczanie prosiąt wciąż legalne PDF Drukuj E-mail
wtorek, 27 grudnia 2011
Fundacja Viva domaga się od rządu brytyjskiego w te Święta wprowadzenia zakazu bolesnych zabiegów na prosiętach. Praktyki te zostały po raz pierwszy sfilmowane ukrytą kamerą na jednej z brytyjskich farm w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Szokujące sceny z filmu ukazują niespełna tygodniowe prosięta, którym przycina się tylne zęby i odcina ogonki. Wszystkie te zabiegi są legalne, mimo że dokonuje się ich bez znieczulenia.
Hodowcy twierdzą, że procedury te są konieczne, by zapobiec wzajemnemu podgryzaniu ogonków przez prosięta oraz okaleczaniu sutek macior karmiących. Etolodzy podkreślają jednak, że tego typu zachowania stereotypowe są spowodowane stłoczeniem i złymi warunkami utrzymania na fermach. Zabiegi przycinania zębów i odcinania ogonków mogą ograniczyć wzajemne atakowanie się prosiąt, ale na pewno nie wyeliminują tego zjawiska. Takie okrutne praktyki są stosowane na większości brytyjskich ferm, mimo że tutejszy przemysł mięsny twierdzi, że w Wielkiej Brytanii dobrostan zwierząt przestrzegany jest najsurowiej na świecie.
Viva! Apeluje do konsumentów, aby zrezygnowali z zakupu wieprzowiny w te Święta. Ma być to jasny komunikat do rządu i przemysłu fermowego, że podobne praktyki są nie do zaakceptowania.

Działacz Vivy!, Tom Lane, mówi:“Konsumenci są stale zasypywani informacjami, że w Wielkiej Brytanii dobrostan zwierząt hodowlanych stoi na najwyższym poziomie na całym świecie. Byliby zszokowani, gdyby dowiedzieli się, że większość z 9 milionów prosiąt urodzonych w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu różnego rodzaju okaleczeń. Co więcej, większość takich procedur jest wykonywana bez znieczulenia, ponieważ prosięta mają mniej niż 7 dni. Trudno sobie wyobrazić ludzkiego noworodka poddawanego takim zabiegom!"

“Świnie rzadko atakują się wzajemnie w naturalnych warunkach. Agresja jest jednak częstym zjawiskiem w warunkach intensywnego chowu. Rząd zdaje sobie z tego sprawę - rutynowe okaleczenie prosiąt jest niezgodne z prawem. Mimo to, większość prosiąt nadal poddaje się tym zabiegom. Zgodnie z przepisami, hodowcy powinni zapewnić świniom urozmaicone środowisko i możliwość zabawy. Najczęściej urozmaicenie to ogranicza się do garści słomy i piłki lub łańcucha wiszącego z sufitu. Jest to znaczne naruszenie dobrostanu tych wrażliwych i inteligentnych zwierząt. Nie dziwi więc, że nuda i frustracja, a czasem nawet choroba psychiczna doprowadzają je do agresywnych zachowań”

“Zaostrzenie prawa jest niezbędnym minimum. Trzeba podkreślić jednak, że cały system  jest w tym przypadku ułomny i przemysłowa hodowla zwierząt przyczynia się do ogromnego cierpienia. Najlepszym sposobem, by zakończyć to cierpienie jest rezygnacja z produktów wieprzowych. Wybierzmy potrawy roślinne w te Święta!.”

Film można obejrzeć pod adresem www.piggles.org.uk.

Komitet doradczy Rządu Brytyjskiego do spraw dobrostanu zwierząt (FAWC: Farmed Animal Welfare Council) wydał w marcu 2011 roku raport OPINION ON MUTILATIONS AND ENVIRONMENTAL ENRICHMENT IN PIGLETS AND GROWING PIGS (w wolnym tłumaczeniu „Opinia na temat okaleczania i urozmaicania środowiska prosiąt i świń rosnących”.)

Wathes, członek FAWC, powiedział “Okaleczanie prosiąt jest zabiegiem stresującym, wywołuje ostry ból i może doprowadzić do bólu przewlekłego”
W raporcie czytamy: „Większość z 9 milionów prosiąt urodzonych w Wielkiej Brytanii jest okaleczana.”, „Przemysł szacuje, że u co najmniej 80% prosiąt w Wielkiej Brytanii przeprowadza się zabieg kurtyzacji ogonków (obcięcia ogonów, przyp. tłum.)”

Viva! Napisała do ministra Jamesa Paice'a (odpowiedzialnego za dobrostan zwierząt) z pytaniem, jakie działania zostały powzięte w tej sprawie. W piśmie domagała się zapewnienia, że Rząd czynnie zaangażuje się w prace na rzecz zdelegalizowania zabiegów okaleczania prosiąt i zaostrzenia przepisów o dobrostanie zwierząt  fermowych.

Nie ma dokładnych danych na temat częstotliwości przycinania zębów prosiętom w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że dotyczy to 25% prosiąt w innych krajach. Procedury te mogą doprowadzić do uszkodzenia dziąseł oraz przewlekłych zakażeń. Zęby prosiąt są przycinane, by zapobiec zranieniu sutek macior. Większość brytyjskich macior (według firmy Assured British Pig, ponad 70%) jest jednak utrzymywana w kojcach porodowych, niewiele większych od ich własnych ciał i   nie może odejść nawet na chwilę od prosiąt. Film Vivy! ukazuje również maciory uwięzione w kojcach porodowych przez 5 tygodni.W tym okresie nie mogą się nawet odwrócić.
 Film nakręcony przez Vivę! ukazuje również starsze świnie, którym odcięto ogony w okresie niemowlęctwa. Ich rany krwawią –  prawdopodobnie przyczyną było pokąsanie przez inne świnie. Jest to więc dowód na to, że kurtyzowanie ogonów nie zapobiega zachowaniom stereotypowym u świń i nie ma na nie żadnego wpływu.

< Poprzedni   Następny >