header image
Start arrow Z mediów arrow Życie królików: dochodzenie
Życie królików: dochodzenie PDF Drukuj E-mail
piątek, 30 grudnia 2011
„Gdy weszliśmy za pierwszym razem, łzy napłynęły mi do oczu. Wszystkie te błagalne spojrzenia, rany, nieżywe zwierzęta, króliki które w widoczny sposób cierpiały... Wciąż trudno mi na to patrzeć. Naprawdę chciałabym, żeby ludzie przestali jeść mięso, po tym jak zobaczą te obrazy.”

Niewesołe życie króliczka
Nigdy wcześniej holenderskie fermy nie były filmowane bez zapowiedzi – aż do dziś. Organizacja Ongehoord opublikowała szokujące obrazy, zarejestrowane przez tajną grupę dochodzeniową na 10% spośród wszystkich holenderskich ferm królików. Dochodzenie pokazuje, że codzienna rzeczywistość królików hodowanych na mięso jest nawet gorsza niż się spodziewano.
Ciasno stłoczone zwierzęta cierpiały z powodu ran, nowotworów, deformacji ciała, zapalenia mózgu, biegunki i innych chorób. Na wszystkich odwiedzonych fermach pomiędzy żywymi leżały martwe zwierzęta. Jedyny w Holandii hodowca królików posiadający certyfikat Beter Leven (oznaczenie dobrostanu zwierząt, przyznawane przez Holenderskie Towarzystwo na rzecz Ochrony Zwierząt) trzyma większość swoich królików w takich samych warunkach jakie panują na zwykłych fermach: stłoczone, chore, znudzone i w ogromnym stresie. Dochodzenie ujawniło również znaczące wady nowej inicjatywy na rzecz dobrostanu zwierząt, przygotowanej w większości przez sam sektor przemysłu mięsnego, nie oferującej królikom absolutnie żadnej poprawy warunków życia.

Przemysłowa hodowla królików
Życie królików hodowanych na mięso różni się znacznie od życia ich krewnych trzymanych jako zwierzęta domowe, a jeszcze bardziej od życia królików na wolności. Aktywiści przeprowadzający dochodzenie widzieli wiele króliczych matek cierpiących na infekcję oczu, matek gryzących kraty i przejawiających inne rodzaje zachowań stereotypowych. Ich dzieci w jednym na pięć przypadków umierają przedwcześnie z powodu ran, chorób i stanów zapalnych, jeszcze przed dotarciem do rzeźni. Te, które przeżyją zostaną przewiezione do rzeźni w wieku zaledwie 11 tygodni. Oznacza to dla nich długą i stresującą podróż za granicę, ponieważ w Holandii nie działają żadne królicze rzeźnie. W rzeźni małe króliki są rażone prądem i wieszane do góry nogami, po czym podcina im się gardło aby wykrwawiły się na śmierć.

Wewnętrzne regulacje
Zaskakujący jest fakt, że króliki na holenderskich fermach nie są chronione przez żadne holenderskie prawo – hodowcy grają wedle swoich własnych reguł. W 2006 roku holenderscy hodowcy królików zaprojektowali regulacje dla komercyjnego przemysłu hodowlanego, dotyczące dobrostanu zwierząt. Najważniejsze zmiany zakładały powiększenie klatek, dodanie wyposażenia wewnątrz klatek i zainstalowanie platformy dla kotnych i karmiących samic. W 2011 wdrożona została połowa z tych regulacji. Opublikowane obecnie wyniki dochodzenia pokazują, że welferystyczne innowacje dla samych zwierząt nie znaczą prawie nic.

Królik na wolności
W naturze króliki kopią olbrzymie nory, o głębokości do 3 metrów a długości dochodzącej nawet do 40 metrów. W norach znajdują się pomieszczenia przeznaczone do opieki nad młodymi. Mieszczą się one na końcu długich tuneli i są wyściełane miękkim materiałem, np. mchem. Matka zamyka wejście do nory za każdym razem gdy zostawia swoje dzieci, chroniąc je tym samym przed innymi królikami i drapieżnikami. Króliki żyją w grupach o ściśle określonej hierarchii. Jedzą około 40 razy dziennie.

Zobacz co udało się zarejestrować aktywistom Ongehoord:

 

Aby obejrzeć kliknij : cz.1 | cz.2 | cz.3 | cz.4 | cz.5

O Ongehoord
Ongehoord (z holenderskiego „niespotykane”, „niesłychane”) jest nowo powstałą organizacją działającą na rzecz traktowania zwierząt z szacunkiem i równością. Tak samo jak ludzie, inne zwierzęta są niepowtarzalnymi jednostkami, ze swoimi własnymi uczuciami, potrzebami i interesami. Ongehoord publikuje wyniki dochodzeń dotyczących przemysłu hodowlanego i innych gałęzi przemysłu, w których wykorzystywane są zwierzęta. Robiąc to, organizacja ujawnia rzeczywiste warunki życia tych zwierząt i przedstawia prawdziwy obraz wykorzystywania zwierząt w naszym społeczeństwie. Więcej na ich stronie - achtergeslotendeuren.org

 

< Poprzedni   Następny >

Ostatnio dodane