header image
Start arrow Krowy arrow Nagrania estońskich aktywistów
Nagrania estońskich aktywistów PDF Drukuj E-mail
wtorek, 15 maja 2012

W 2011 roku grupa anonimowych osób odwiedziła bez uprzedzenia 8 losowo wybranych estońskich hodowli świń. Nagrania z tych miejsc ujawniły nagminne naruszanie przepisów regulujących warunki hodowania świń. Nagrania pokazują przygnębiające warunki, w których muszą żyć świnie, oraz choroby i obrażenia, takie jak pogryzione ogony, krwawiące uszy, zadrapania, rany oczu, choroby skóry, przepuklinę i inne poważne urazy.

 

Na niektórych fermach martwe świnie leżały pomiędzy żywymi. Dodatkowo materiał udowadnia, że w kilku z tych miejsc nie zapewniono zwierzętom możliwości kopania oraz nie posiadano systemu natychmiastowego osuszania odchodów, co jest wymagane przez prawo.

"W chowie przemysłowym świnie są traktowane jak surowce, nie jak żywe stworzenia, których interesy należy brać pod uwagę" - komentuje Kristina Mering, rzeczniczka estońskiej organizacji walczącej o prawa zwierząt Loomade Nimel (W Imieniu Zwierząt). "Głównym celem przemysłu mięsnego jest zysk, dlatego dobrostan świń i ich naturalne potrzeby są często uważane za mniej istotne. Ponieważ chów przemysłowy odbywa się za zamkniętymi drzwiami, ważne jest, że ujawniliśmy materiał, który został do nas wysłany po to, by rzucić swiatło na prawdziwy obraz hodowli przemysłowej świń i poinformować społeczeństwo o warunkach, w jakich rzymane są te zwierzęta, a także o innych aspektach produkcji mięsa" - dodaje Merring.

Przywódczyni Estońskiego Towarzystwa na rzecz Ochrony Zwierząt, Evelyn Valtin, potępiła takie traktowanie świń jako nieetyczne. "Zgodnie z obowiązującym prawem zdrowie i dobrostan świń powinny być sprawdzane codziennie. Chore lub ranne zwierzęta powinny być natychmiastowo leczone, a gdy zachodzi taka potrzeba - izolowane od innych zwierząt, aby zapobiec infekcjom i dalszym obrażeniom. Po obejrzeniu tego materiału nie da się nie zauważyć, że czasami nawet minimalne normy nie zostały spełnione. Większość kojców była brudna i zawierała uszkodzone przedmioty, które mogły być potencjalnym zagrożeniem dla świń. Zwierzęta te, z natury bardzo czyste, są zmuszane do życia w swoich własnych odchodach. Podsumowując, można powiedzieć, że warunki, w których były trzymane świnie, stanowiły poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia".

Valtin zapewniła, że materiał został również wysłany do Rady Weterynarii i Żywności do dalszej inspekcji.

Nagrania i dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej:
www.seavabrikud.ee

Estoński ruch praw zwierząt Loomade Nimel

+37258928523 - Kristina Mering
Następny >

Ostatnio dodane